Blog > Komentarze do wpisu

Formalności

Według wcześniejszych założeń postanowiłam załatwić je w marcu.

Najpierw pojechałam do Zgierza po akt urodzenia (jest konieczny, gdy bierze się ślub w innej miejscowości niż ta w której się urodziliśmy). Akt urodzenia kosztuje 22,- i dostałam go od ręki.  Następnie udałam się po świadectwo chrztu - koszt 15,- również dostałam go od razu. Mimo, że do bierzmowania podchodziłam w innym kościele, adnotacja o tym była w parafii, w której byłam chrzczona. Mój narzeczony nie go potrzebował ponieważ ślub bierzemy w jego dawnej parafii - tam są orginały jego papierów. Zezwolenie na ślub w innej parafii. Parafie, do których należymy ustalane są według miejsca zamieszkania nie zameldowania (logiczne, ale myślałam że jest odwrotnie). W związku z tym, że mieszkamy razem należymy do jednej parafii i potrzebowaliśmy tylko jednego zezwolenia. To dobrze, bo takie zezwolenie kosztowało nas 50,-. Również jest wydawane od ręki. W trakcie załatwiania formalności kościelnych nigdzie nie spotkałam się z "co łaska", trafiałam zawsze na ustalony cennik. Został nam jeszcze protokół przedślubny oraz zapowiedzi.

Do podpisania protokołu przedślubnego potrzebne jest zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przyczyn wykluczających zawarcie małżeństwa. Do tego właśnie potrzebowałam aktu urodzenia. Koszt zaświadczenia 84,- czas oczekiwania: tydzień!

W kancelarii parafialnej dowiedzieliśmy się, że spotkania dla narzeczonych w poradni przedmałżeńskiej nie są obowiązkowe. Ostateczną decyzję ma podjąć ksiądz, który udziela nam ślubu. 

Nauki przedmałżeńskie oboje mieliśmy już wcześniej.

2 kwietnia odbieramy zaświadczenie z USC, następnego dnia podpisujemy protokół przedślubny :-) 

 

sobota, 28 marca 2009, shi-ann

Polecane wpisy

  • Bardzo szybki wpis

    Bolerko zakupione; Fotograf, kamerzysta potwierdzeni; Wszystkie szczegóły z salą dogadane. Piątek godzina 18:19 - za chwilę zaczniemy ustalać układ na pierwszy

  • Pogodowe niepokoje

    Bardzo nie podoba mi się ten deszcz! Temperatura też nie wymarzona... Poważnie myślę nad zakupem jakiegoś bolerka i parasolki. Dwa dni na zakup czegoś na ramion

  • Podsumowanie kosztów

    Pierwszy kosztorys powstał 26 lutego 2008, czyli na 16 miesięcy przed planowaną uroczystością. Dziś kolejny, mam nadzieję, że ostateczny: Sala weselna Cena za

Komentarze
2009/03/29 16:13:52
zazdroszcze, u nas więcej zachodu. W ślub zaangażowanych jest 6 parafii: ta, w której byłam chrzczona, ta, w której byłam bierzmowana, ta w której był chrzczony i bierzmowany narzeczony, ta, gzie jestem zameldowana, ta, gdzie zameldowany jest on i jeszcze ta, w której bierzemy ślub. Mamy już akty chrztu, na moim brak info o bierzmowaniu. Wczoraj pojechaliśmy do księdza, proboszcz powiedział że nie ma czasu, żeby przyjść do kancelarii, albo dziś szukać młodych księży, po zisiejszej mszy podeszliśmy do młodego, ktory powiedział, że urzędy działają o określonych porach, więc i on zaprasza do kancelarii. Nie jest to łatwe, bo parafia ta mieści sie 180 km od warszawy - będzie musiała pójść tam mama, zatem termin spisania protokołu sie trochę przedłuży.
Za akty chrztu księża nie chceli zupełnie nic!

Odpisy z aktu urodzenia mamy - koszt 22 pln, mamy tez dowod wplaty 84pln w usc w miejscowosci, gdzie bedziemy brac slub - jutro z tym wszystkim idziemy do usc w wawie po zaswiadczenie o braku przeciwskazan.

Poradnia niestety u nas byc musi. Jeszcze 2x nauki nam zostały.

Ja mam dość :(
statystyka